1

5 موزه موسیقی جذاب در جهان

  • کد خبر : 20202
  • 20 مهر 1400 - 9:43
5 موزه موسیقی جذاب در جهان
برخی از شهرهای مهم در دنیا هستند که به عنوان مراکز موسیقی در جهان شناخته می شود و همچنین می توانید موزه های مختلفی را در این شهرها مشاهده کنید. در همین راستا در این مطلب قصد داریم تا شما را با مراکز موسیقی در جهان آشنا کرده و در رابطه با هر یک از این شهرها و کشورها توضیحات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم،

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شنو، با ۵ تا از جذاب‌ترین موزه‌های موسیقی در جهان آشنا شوید و ببینید که وجه اشتراک هندل موزیسین قرن هفدهم با جیمی هندریکس موزیسین قرن بیستم چه بود.

 

1- موزه تالار افتخارات راک اند رول

بارها نام تالار مشاهیر راک اند رول (Rock and Roll Hall of Fame) را شنیده ایم و همچنین ثبت اسطوره های موسیقی راک و همچنین هنرمندان فعال در این عرصه در این تالار برای سپاس و حفظ نام و آثار این هنرمندان. این تالار مشاهیر و موزه آن در شهر کلیولند ایالت اوهایو آمریکا قرار گرفته است و مکانیست برای حفظ تاریخچه برترین هنرمندان و گروههای راک – تهیه کنندگان و دیگر اشخاصی که به نوعی با این سبک از موسیقی در ارتباط میباشند.

این موزه در سال 1983 افتتاح شد و در ابتدا مکان مشخصی برای آن تعیین نشده بود و بارها مکانش تغییر یافت، ممفیس – نیویورک – سین سیناتی و کلیولند. انتخاب این شهر به سختی صورت گرفت اما در انتخاب آن عواملی چون برپایی اولین کنسرت راک اند رول و همچنین محل فعالیت های Alan Freed یکی از پیشگامان این سبک از موسیقی بود.

همچنین در نظر سنجی (توسط روزنامه USA Today) که در میان علاقمندان به موسیقی گذاشته شده بود، از میان 600 هزار رای، این شهر صد هزار رای را به خود اختصاص داد که در مجموعه نظر بر برپایی موزه در این شهر داده شد که روسای کلیولند با دادن اعتباری 65 میلیون دلاری در آن زمان علاقمندی خود را برای ساخت این مجموعه نشان دادند.

در این ساختمان بخشهای مختلفی وجود دارد که میتوان به هفت قسمت اصلی تقسیم نمود. بخش اول محل برگزاری نمایشگاههای موقتی و همچنین نگهداری و نمایش تاریخچه موسیقی راک اند رول. در بخش نمایشگاه در هر زمانی یکی از دوره های تحول این موسیقی و یا بررسی زندگی یکی از هنرمندان با نشان دادن فیلم و غیره برگزار میشود.

در بخش دیگر به تاریخچه پیشرفت صنعت صدا اختصاص داده شد همراه با وسایل و تجهیزات گروههای مشهور از گذشته تا به حال. همچنین محلی برای مشاهده سالنهای اجرا در شهرها و زمانهای مختلف مانند شهر ممفیس در دهه 50 و یا لیورپول و دیترویت و یا سانفرانسیسکو در دهه 60 – لوس آنجلس در دهه 70 – نیویورک و لندن در دهه 70 و80 و سیاتل در دهه 90

طبقه سوم را باید اصلیترین جای مورد نظر ما دانست! جاییکه شما میتوانید امضای هنرمندان مختلف عرصه موسیقی راک را بر روی دیوارهای مشاهده نمایید!

طبقه آخر(راس هرم) نیز محل برگزاری نمایشگاه در زمینه زندگی و تاریخچه مشاهیر ثبت شده در تالار راک اند رول میباشد که میتوان به برگزاری نمایشگاههایی برای گروه ها و اشخاصی چون : Elvis Presley, The Supremes, The Who, John Lennon, U2, Bob Dylan وThe Clash اشاره نمود.

اما جالب است بدانید که بیشتر از اینکه بحث و رقابت بر سر معرفی هنرمندان موسیقی و تقدیر از فعالیتهای آنها وجود داشته باشد، همیشه جدالی میان کمیته برگزاری مراسم که هر سال در نیویورک برگزار میشود با مسولین این موزه وجود دارد (حتی زمانی که در سال 1997 موزه و بنای آن به اتمام رسید) و در نهایت تصمیم بر آن شد تا هر سه سال مراسم در شهر کلیولند اجرا شود که از سال 2009 این اتفاق روی میدهد.

اما همیشه انتقاداتی بر روند کار این تالار وجود داشته است. مهمترین انتقاد این است که انتخاب نامزدها برای ثبت در تالار زیر نظر چند عده خاص و با تفکر و نظر شخصی آنها صورت میگیرد، اشخاصی چون Jann Wenner بعنوان بانی و بنیانگذار تالار مشاهیر راک اند رول و اعضای اصلی دیگر آن چون Suzan Evans و Dave Marsh و در انتخاب بیشتر از آنکه دیدی حقیقی نسبت به دنیای موسیقی راک داشته باشند، بر اساس میل و سلیقه شخصی عمل مینمایند.

 

 

2-موزه فرهنگ عامه

شروع اين جريان را مي‌توان از قرن نوزدهم و از تبعات صنعتي شدن دانست، در عصر ويكتوريايي رفته رفته گونه‌اي از فرهنگ تجاري سيطره يافت. تحليلگران در مطالعه دسته‌هاي فرهنگي به سه دسته فرهنگ: مردمي (folk)، والا (elite) و عامه (popular)، قائل هستند. همان‌طور كه واضح است فرهنگ عامه گونه‌اي فراگير و جهاني است كه بر پايه مصرف، توليد انبوه و رسانه‌هاي جمعي استوار است. فرهنگ عامه با ويژگي‌هاي تجاري، انواع خرده فرهنگ‌ها و حتي نمونه‌هاي والاي فرهنگي را به شكل كالاهاي قابل تكثير و توزيع، همه‌گير مي‌كند. به‌طور كلي 7 شاخه اصلي را مي‌توان براي فرهنگ عامه درنظر داشت كه شامل موارد زير مي‌شود: تفريح و سرگرمي، ورزش و اخبار، سياست، مد و فشن، تكنولوژي، زبان و گفتار عاميانه و شبكه‌هاي اجتماعي.

گروهي از متفكران منتقد فرهنگ عامه مانند آدورنو، هوركهايمر، ماركوزه و والتر بنيامين (اعضاي مكتب فرانكفورت) محصولات فرهنگي و هنري بر آمده از صنعت فرهنگ عامه‌پسند را فاقد ارزش زيباشناسي و والاي هنري مي‌دانستند، همچنين گرامشي با طرح مفهوم «هژموني» سازوكارهاي صنعت فرهنگ را ابزاري براي تسلط قدرت حاكم معرفي كرده است.

اين موزه در سال 2000 و بر پايه رفتار برهم كنشي با مخاطب تاسيس شده و علاوه بر بخش‌هاي دايمي و اصلي، ميزبان نمايشگاه‌هاي فصلي بسياري نيز بوده است. بخش‌هاي مهمي از اين موزه به بازي‌ها، فيلم‌هاي علمي- تخيلي و موسيقي‌هاي ويژه فرهنگ عامه و انواع موضوعات فانتزي اختصاص يافته است. در طراحي و اهداف اين موزه فضايي براي امكان تجربيات مختلف براي جوانان درنظر گرفته شده است. از ديگر بخش‌هاي اين موزه بررسي و نگاهي به فرهنگ خالكوبي در دوران معاصر است. تامل در مقايسه موزه‌هاي مردم‌شناسي به عنوان گونه‌اي شناخته شده و كلاسيك در دسته‌بندي موزه‌ها با موزه‌هاي جديد فرهنگ عامه مي‌تواند چالش‌هاي جذاب و متنوع را براي انديشمندان حوزه مطالعات فرهنگي به همراه داشته باشد.

 

 

3-موزه هندل و هندریکس درلندن

ما همیشه موزه House Handel در خیابان بروکل را در Mayfair شناخته بودیم که یکی از مشهورترین موسیقیدانان بود: جیمی هندریکس. با این حال، بودجه برای ایجاد فضای ادای احترام به هر دو برای سال های زیادی در دسترس نبود.

اما از فوریه 2016، موزه خانه هندل رسما Handel & Hendrix در لندن شد . این شامل یک نمایشگاه دائمی جدید در زندگی هندیکس است و برجسته بودن این امکان برای رفتن به داخل تخت سوم طبقه خود است.

به نظر می رسد باور نکردنی، دو شخصیت برجسته در تاریخ موسیقی زندگی می کنند، نوشتند و در ساختمان های همسایه بازی می کردند، دیوار آجری و 240 ساله جدا شده بودند.

خیابان بروک 25

این خانه شهری زیبا در گرجستان جایی بود که جورج فریدریک هاندل، آهنگساز باروک، از سال 1723 برای 36 سال زندگی و کار کرد. او بسیاری از بزرگترین آثار خود را از جمله مسیح نوشت. او در سالن اتاق طبقه دوم خود در سال 1759 جان خود را از دست داد.

خیابان بروک 23

طبقه سوم خانه جیمی هاندریکس در سال 1968 و 69 سالگی بود. اتاق نشیمن که دارای یک تخت است نیز به همان شیوه ای که در آن هاندریکس با دوست دخترش کتی اچینگم زندگی می کرد، بازسازی شده است.

او در حال حاضر یک ستاره شناخته شده است در حالی که در اینجا زندگی می کند هنوز Etchingham با علاقه به خرید زن و شوهر برای فرش و پرده در جان لوئیس در آکسفورد خیابان سخن گفته است.

بسیاری از موسیقیدانان، عکاسان و روزنامه نگاران در این جا از هندزیک بازدید کرده اند، اما انتظار می رود که وضعیت ستاره ای از هرج و مرج وجود نداشته باشد.

کتی و جیمی هر دو افتخار می کردند و جیمی در ارتش آموزش دیده بود، بنابراین تخت همیشه ساخته شده بود. کتی یادداشت های نوشته شده اش را مرتب کرد و آنها را درون کمد زیر پله قرار داد.

آنها هر دو از چای نوشیدن لذت می برند، تماشای خیابان کروناسیون، خرید در HMV در خیابان آکسفورد و مراقبت از گربه حیوان خانگی خود را گربه.

هندریکس به شدت به هندل تحسین می شود – او به HMV در آکسفورد خیابان رفت و مسیح را خرید، زمانی که وی آدرس بروک خیابان خود را نیز پیدا کرد. دانش آموزان موسیقی کلاسیک می خواهند که تخت را ببینند و هاندریکس همواره موظف است.

هندل و هندریکس در لندن

محوطه ساختمان گسترش یافته است، یک فضای عملیاتی جدید ساخته شده و آسانسور / آسانسور نصب شده است.

تختخواب Hendrix مجددا ستاره نمایش است، اما اتاق های دیگر برای بازدید کنندگان در طبقه هاندریکس شامل فضای معرفی با عکس ها، گوش دادن پست ها و گیتار آکوستیک Epiphone FT79 متعلق به Hendrix است. این گیتار بود که در خانه برای نوشتن استفاده می شد.

اتاق کوچک نیز وجود دارد که به مجموعه رکوردش نگاه کند. دیوار لپ تاپ ها را می توان تحسین کرد و شما می توانید از پرونده های کپی در نوار “LP” که به ترتیب حروف الفبا و سپس با سبک موسیقی ترسیم شده است، تلنگر شوید. بعضی از اسناد شخصی هندیکس در اواخر سال 2016 به صفحه نمایش اضافه خواهند شد.

 

4- موزه گرمی

موزه گرمی که به یادگارهای مهمترین جایزه موسیقی دنیا اختصاص دارد.

موزه گرمی یک موزه تعاملی و آموزشی است که به تاریخ جوایز گرمی و برندگان آن (فعالان صنعت موسیقی) اختصاص دارد. این موزه شامل نمایشگرهای لمسی و تعاملی، ویدئوها، اطاقک‌های ضبط موسیقی و مجموعه‌ای از مصنوعات تاریخ موسیقی از جمله لباس‌ها و سازهای مربوط به مراسم گرمی و اشعار دست‌نویس است.

موزه گرمی در تاریخ ۱۳ مه (۲۳ اردیبهشت) در یک مراسم مجازی با حضور برندی کارلایل خواننده و ترانه سرای برنده جایزه گرمی، بازگشایی خود را جشن می‌گیرد.

5-موزه داستان بیتلز

در بارسلونا ، یک میدان اختصاص داده‌شده به جان لئون وجود دارد ، جایی که ما سفر خود را با قدم زدن در محله بیتلز – Gracia – آغاز خواهیم کرد. داستان سفر بیتلز به بارسلونا ، نحوه دیدار نوازندگان توسط فرانکوست اسپانیا و نحوه برگزاری کنسرت آن‌ها را خواهید شنید.

در 3 ژوئیه 1965 ، افسانه‌ترین گروه موسیقی در تاریخ موسیقی قبل از کنسرت در Plaza Monumental در کاخ آوندیدا در بارسلونا اقامت گزیدند. ما به هتل افسانه‌ای خواهیم رفت ، جایی که مجموعه‌ای که بیتلز در آن اقامت داشت ، به یک پناهگاه واقعی برای سفر بیتلز تبدیل شد: عکس‌های نوازندگان از سفر به بارسلونا ، عکس کنسرت در میدان Monumental ، بریده روزنامه‌های آن سال‌ها ، و همچنین یک کپی دقیق از بأس سر پل.

ما سفر خود را ادامه خواهیم داد ، به میدان Monumental ، جایی که کنسرت افسانه‌ای در آنجا برگزار شد ، می‌رویم. دوست دارید آجرهای غبارآلود کلوپ افسانه‌ای Cavern Club ، جایی که بیتلزهای جوان در آنجا بازی می‌کردند ، ببینید؟ یا گواهی ازدواج جان لئون و یورو او نو؟ همه این موارد را می‌توان در مجموعه خصوصی دو طرفدار Beatles یافت که بلافاصله پس از بازدید از Plaza de Toros به آن‌ها خواهیم رفت تا داستان کنسرت افسانه‌ای را از نزدیک بشنویم.

نوار موزه ، که در آن قرار داریم ، در سال 1976 در بارسلون تا سیس شد و مجموعه عظیمی از عکس‌ها ، خاطرات بیتلز موردعلاقه ما را جمع‌آوری کرده است. کنسرت‌های زنده توسط صاحبان بار ، Joan و Ricky برگزار می‌شود که به لطف آن‌ها هر شب در بارسلونا می‌توانید آهنگ‌های موردعلاقه کوارتز افسانه‌ای را به‌طور زنده بشنوید

 

 

ثبت امتیاز
لینک کوتاه : https://shenonews.ir/?p=20202

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.