تاریخ : چهارشنبه, ۹ اسفند , ۱۴۰۲ Wednesday, 28 February , 2024
8

آلبومی جدید با آواز «ایرج» منتشر شد

  • کد خبر : 8751
  • ۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۸:۲۶
آلبومی جدید با آواز «ایرج» منتشر شد
آلبوم «کوچه شب» با اشعار بیژن ترقی و ادیب برومند، آهنگسازی جهانشاه برومند، آواز حسین خواجه امیری (ایرج) و خوانندگی علیرضا فریدون پور، عرضه شد.

به گزارش خبرگزاری شنو, در این آلبوم که با یادی از برنامه «گلهای رنگارنگ» رادیو با قالبی متفاوت در دسترس شنوندگان قرار گرفته، مرحوم بیژن ترقی (ترانه سرا)، زنده یاد ادیب برومند (غزل آواز و اشعار متن)، جهانشاه برومند (اورتور و آهنگ‌ها)، حسین خواجه امیری و علیرضا فریدون‌پور (خوانندگان)، بابک شهرکی ـ بهنام خدارحمی (تنظیم‌ها)، ژاله صادقیان ـ جهانشاه برومند (گویندگان)، پیام سوری (تدوین نهایی)، بردیا صدرنوری (ناشر)، ناصر ایزدی (مدیر موسیقی)، مریم فراهانی (مدیر اجرایی)، پرهام عرب (مدیر طراحی)، مهرناز کرمی (مشاور هنری ناشر) گروه اجرایی را تشکیل می‌دهند.

«ای نام تو (حمد) ـ قطعه (بی آرام موج) ـ دشتی» با شعر ادیب برومند، گویندگی جهانشاه برومند ـ ژاله صادقیان و تنظیم بهنام خدارحمی، «گفتاری از بیژن ترقی و ترانه (کوچه شب) ـ دشتی» با ترانه بیژن ترقی، خوانندگی علیرضا فریدون پور و تنظیم بهنام خدارحمی، «آواز حسین خواجه امیری (ایرج) ـ دشتی» با نوازندگی تار شهرام میرجلالی و غزل ادیب برومند، «ترانه (سبوی صبر) ـ سه گاه و مخالف» با ترانه بیژن ترقی، خوانندگی علیرضا فریدون پور، گویندگی ژاله صادقیان و تنظیم بابک شهرکی، «چهار مضراب سه گاه» با نوازندگی ویولن جهانشاه برومند و تمبک سعید رودباری، «چهار مضراب نوا» با نوازندگی تار فریدون احتشامی، نوازندگی تمبک سعید رودباری و گویندگی ژاله صادقیان، «ترانه (قصه رهگذر) ـ نوا» با ترانه بیژن ترقی، خوانندگی علیرضا فریدون پور و تنظیم بابک شهرکی، «آواز علیرضا فریدون پور» با نوازندگی ویولن جهانشاه برومند، غزل ادیب برومند و گویندگی ژاله صادقیان، «ترانه (بشنو) ـ بیات اصفهان» با ترانه بیژن ترقی، خوانندگی علیرضا فریدون پور و تنظیم بهنام خدارحمی اسامی آثاری هستند که در آلبوم «کوچه شب» گنجانده شده‌اند.

جهانشاه برومند که در سال‌های گذشته آلبوم ها و آثار موسیقایی را در حوزه موسیقی ایرانی منتشر کرده درباره انگیزه و دغدغه‌های خود برای تولید آلبوم «کوچه شب» توضیح داد: اوایل دهه ۷۰ بود که به واسطه آشنایی پدرم ادیب برومند با مرحوم بیژن ترقی، توفیق این را پیدا کردم تا آشنایی بیشتری با این شاعر و ترانه سرا پیدا کرده و با او دوستی صمیمانه‌ای داشته باشم. شرایطی که طی فواصل زمانی مختلف موجب خلق آثار و ملودی‌هایی شد که برایم بسیار قابل توجه و ارزشمندند.
وی افزود: آنچه از تجربه این رفاقت و دوستی می‌توانم به آن اشاره داشتم برایم دربرگیرنده نتایجی بود که گاهی اوقات موجب می‌شد این شاعر روی آثار موسیقایی من ترانه و شعری بسراید. برخی از روزها نیز شرایط حسی‌مان به گونه‌ای می‌شد که برای اشعار و ترانه‌های او موسیقی می‌ساختم. روزهایی که سرشار از موسیقی و شعر بود و تا سال‌ها نیز این پیوند موسیقایی با ادبیات ادامه پیدا کرد. اتفاقا همین شرایط بود که برایم بهانه‌ای شد تا از برآیند و آنچه از این هم نشینی‌ها حاصل می‌شد، بتوانم در قالب یک مجموعه موسیقایی اثری را تولید و در صورت امکان آن را در دسترس مخاطبان قرار دهم.

این آهنگساز و نوازنده ویولن بیان کرد: آنچه برایم در این چارچوب بسیار حائز اهمیت بود، خلق فضایی متفاوت‌تر از دیگر آثارم برای مخاطبان و شنوندگان موسیقی ایرانی بود. فضایی کمتر تجربه شده که می‌توانست یادآوری از آنچه در فضای موسیقی برنامه «گلها» اجرا می‌شود، در معرض گوش شنیداری مخاطب قرار گیرد. اینکه آلبوم به شکلی تولید نشده باشد که مطابق معمول چند ملودی بی‌کلام یا با کلام اجرا شده و پیش روی شنوندگان ارائه شود. به همین منظور این بار فضا را در قالبی طراحی و ایده پردازی کردم که شنونده در چارچوب یک آلبوم، هم کلام، هم تصنیف و آواز را در یک چارچوب بشنود. شرایطی که این بار با اضافه کردن صدای مرحوم بیژن ترقی در کنار خوانش دیگر هنرمندان این عرصه، آواز جناب حسین خواجه امیری (ایرج) و خوانندگی علیرضا فریدون پور می‌تواند تجربه متفاوتی برای شنوندگان این نوع آثار باشد.

آلبوم موسیقی «کوچه شب» توسط موسسه فرهنگی هنری «رادنواندیش» به مدیریت بردیا صدرنوری و پخش «نشر و پخش جوان» با مجوز شماره ۲۱۲۱-۱۳۹۷ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شماره واسپاری ۲۳۳۱۶ کتابخانه ملی ایران منتشر شده است.

ثبت امتیاز
لینک کوتاه : https://shenonews.ir/?p=8751

برچسب ها

همچنین بخوانید!

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.