تاریخ : دوشنبه, ۱۳ آذر , ۱۴۰۲ Monday, 4 December , 2023
9

بررسی هارمونی در موسیقی

  • کد خبر : 8294
  • ۰۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۹
بررسی هارمونی در موسیقی
محسن الهامیان معتقد است که در گذشته، هارمونی در موسیقی فقط به صورت خطوط عمودی مورد بررسی قرار می‌گرفت، اما امروزه هارمونی به ۲ صورت عمودی و افقی تحلیل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری شنو، محسن الهامیان – موسیقی‌دان و مترجم کتاب «کاربرد هارمونیک در موسیقی تنال» مهمان برنامه «ارغنون» از شبکه رادیویی گفت‌وگو بود. این برنامه به موضوع «هارمونی در موسیقی» اختصاص داشت.

“شادُروان” خواننده موسیقی ایرانی دچار حادثه شد

محسن الهامیان درباره کتاب‌های موجود درباره «هارمونی» گفت: اکثر کتاب‌های موجود در حوزه هارمونی – قرن ۱۹ – فقط در مورد هارمونی صحبت می‌کنند و درباره کاربرد هارمونی در موسیقی توضیحی ارائه نمی‌دهند. در نیمه اول قرن بیستم یک تئوریسین اتریشی – هانری شنکر – تئوری موسیقی را متحول کرد. روش هانری شنکر در اواخر قرن بیستم با موضوع هارمونی آمیخته و در نهایت شیوه‌ای جدید در تئوری موسیقی ایجاد شد.

وی ادامه داد: تا قبل از اواخر قرن بیستم هارمونی در موسیقی فقط به صورت خطوط عمودی مورد بررسی قرار می‌گرفت، در حالی که روش‌های جدید، هارمونی را به دو صورت عمودی و افقی تحلیل می‌کنند. هارمونی‌های عمودی / افقی هنرجوی موسیقی را در یادگیری و به‌کارگیری هارمونی کمک می‌کنند.

این موسیقی‌دان تأکید کرد: کتاب «کاربرد هارمونیک در موسیقی تنال» برای اولین بار در ایران، موضوع هارمونی‌های عمودی و افقی را مورد بررسی قرار داده است. این کتاب در ۸۷۶ صفحه منتشر شده است و در ضمیمه یک کتاب تمرین هم به همراه دارد.

ثبت امتیاز
لینک کوتاه : https://shenonews.ir/?p=8294

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.