تاریخ : شنبه, ۹ مهر , ۱۴۰۱ 6 ربيع أول 1444 Saturday, 1 October , 2022
8

تبیین اهداف جشنواره‌ی موسیقی نی‌انبان

  • کد خبر : 12165
  • ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۳
تبیین اهداف جشنواره‌ی موسیقی نی‌انبان

رئیس جشنواره موسیقی نی انبان با اشاره به برگزاری این رویداد در جزیره کیش از ماموریت‌ها و اهداف اصلی یک جشنواره موسیقایی در روزهای پایانی سال سخن گفت. به گزارش خبرگزاری شنو  به نقل از روابط عمومی اولین جشنواره موسیقی انبان، خسرو نشان رئیس جشنواره موسیقی نی انبان، درباره پایه گذاری چنین رویدادی در جزیره […]

رئیس جشنواره موسیقی نی انبان با اشاره به برگزاری این رویداد در جزیره کیش از ماموریت‌ها و اهداف اصلی یک جشنواره موسیقایی در روزهای پایانی سال سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری شنو  به نقل از روابط عمومی اولین جشنواره موسیقی انبان، خسرو نشان رئیس جشنواره موسیقی نی انبان، درباره پایه گذاری چنین رویدادی در جزیره کیش گفت: در سال ۱۳۹۴ نی انبان به عنوان میراث ناملموس از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در استان‌های کرمان، هرمزگان، بوشهر و خوزستان ثبت ملی شد. بنابراین وظیفه ما بر این بود که جایگاهی برای ساز نی انبان که ریشه در تاریخ و فرهنگ سرزمین‌مان دارد پیدا کنیم.

وی ادامه داد: جشنواره‌های موسیقی مختلفی در کشور برگزار می‌شود که یکی از بهترین جشنواره‌ها، موسیقی نواحی است ولی آنچه در کیش اتفاق می‌افتد تمرکز بر ساز نی انبان است که به عنوان ساز مشترک در یک گستره بزرگ جغرافیایی است چرا که در دعوت ازگروه‌های خارجی توانستیم ردپای این ساز را در بسیاری از کشورها پیدا کنیم.

معاون گردشگری منطقه آزاد کیش با اشاره به قابلیت‌های ساز نی انبان برای داشتن جشنواره اختصاصی بیان داشت: علاقمندی مردم به موسیقی جنوب را می‌توان عاملی برای جاذبه گردشگری دانست و از آنجایی که یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری در کیش، موسیقی است و همچنین توجه به نی انبان به عنوان میراث ناملموس و ویژگی‌هایی که در زمینه جذب گردشگر دارد باعث شد ما به فکر برگزاری این جشنواره بیفتیم.

خسرو نشان درباره برپایی جشنواره نی انبان در شرایط کرونایی تصریح کرد: جزیره کیش یک تجربه بسیار موفقی در مدیریت شرایط  کرونایی از ابتدای سال داشت و همین مسئله باعث شد عوارض این بیماری در کیش به حداقل برسد به طوری که این امکان را پیدا کردیم که کنسرت‌های موسیقی را برگزار کنیم. جشنواره موسیقی نی انبان نیزدر صورت ادامه یافتن شرایط پایدار قرار است در مکان های روباز و با فاصله گذاری اجتماعی برگزار شود  اما به طور کلی ما در جریان برگزاری هر رویدادی ازجمله جشنواره موسیقی نی انبان تابع تصمیم گیری شورای سلامت منطقه هستیم چرا که هیچ برنامه ای بدون مصوبه شورای سلامت برگزار نمی شود.

رئیس جشنواره موسیقی نی انبان درخاتمه درباره تداوم برگزاری این جشنواره درسال های آتی گفت: ما  بایستی اصالت خودمان را در زمینه موسیقی خصوص جنوب حفظ کنیم اما هر پدیده ای در طول زمان دچارتغییر وتحول می شود و متاسفانه عدم تداوم جشنواره ها آفتی است که در برابر هر رویدادی وجود دارد به ویژه در مسیر رویدادهای فرهنگی و هنری. دغدغه ونگرانی ما هم همین مسئله است اما فقط می‌توانیم برای دوره‌هایی که خودمان مدیر آن هستیم تصمیم بگیریم. البته وظیفه ما برگزاری مناسب جشنواره است که بتواند کارکردهای مثبتش را در آینده نشان دهد و همین عاملی برای انگیزه مدیران بعدی شود که برای تداوم جشنواره تلاش کنند. من امیدوارم این جشنواره برای حفظ میراث فرهنگی کشور برای توجه و جذب گردشگر ادامه یابد.

نخستین جشنواره بین المللی نی انبان به ریاست خسرو نشان از ۲۰ تا ۲۲ اسفند در کیش برگزار خواهد شد که فواد توحیدی دبیری جشنواره و محسن شریفیان دبیری بخش بین الملل را برعهده دارند.

انتهای پیام/

ثبت امتیاز
لینک کوتاه : https://shenonews.ir/?p=12165

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.