تاریخ : پنج شنبه, ۱۰ اسفند , ۱۴۰۲ Thursday, 29 February , 2024
6
تهیه کننده عندلیب:

ترانه‌های قدیمی را بازسازی می‌کنیم تا از تاریخ محو نشوند

  • کد خبر : 9250
  • ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۹:۳۲
ترانه‌های قدیمی را بازسازی می‌کنیم تا از تاریخ محو نشوند
تهیه کننده برنامه «عندلیب» می‌گوید گروه موسیقی این برنامه آثار موسیقایی گذشته را که به دلایل مختلف قابلیت پخش ندارند، بازسازی و مجددا ضبط می‌کند اما اکنون کرونا فعالیت این گروه را مختل کرده است.

به گزارش خبرگزاری شنو، سعید مبشری تهیه‌کننده برنامه رادیویی«عندلیب» با یادآوری اینکه پخش این برنامه از حدود چهار سال پیش آغاز شده است، درباره محتوای آن به ایسنا گفت: ما در این برنامه درباره مباحث دنباله دار موسیقی اصیل ایرانی و پیوندی که با مخاطبش داشته و دارد، صحبت می‌کنیم؛ از وقتی که توانسته اند موسیقی ایرانی را روی صفحه‌های گرام ضبط کنند تا امروز که این آثار در دسترس ما قرار دارند، در برنامه بررسی می‌شوند. تمرکز برنامه روی موسیقی سنتی است اما موسیقی فیلم و برداشت‌هایی که موسیقی پاپ از روی موسیقی سنتی داشته هم در بخش‌های مختلف برنامه پوشش داده می‌شود.

مبشری افزود: در دوره‌ای در تاریخ موسیقایی خود، آثاری را داشتیم که با برداشت از موسیقی سنتی، موسیقی‌هایی با عنوان پاپ سنتی یا موسیقی مردمی و اجتماعی ساخته می‌شد که نمونه‌اش آثار بدیع زاده است. ما روی این موضوع تمرکز کردیم که چطور اساتید موسیقی سنتی این پیوند را با موضوعات اجتماعی داشته‌اند و الان چه کار باید انجام دهیم که این پیوند دوباره برقرار شود و در همین راستا از کسانی که در این زمینه کاری انجام داده‌اند دعوت کردیم تا در برنامه «عندلیب» حضور پیدا کنند.

این تهیه کننده عنوان کرد که برنامه «عندلیب» یک گروه موسیقی دارد و آثاری را نیز تولید می‌کند؛ او در این خصوص افزود: می‌خواهیم بگوییم امکان پذیر است که موسیقی سنتی به عرصه اجتماع و اتفاقات روزمره بیاید و این امکان وجود دارد که ما برای اتفاقاتی که دغدغه روزمان است، موسیقی خوب بشنویم. همچنین خیلی از موسیقی هایی که می‌خواستیم استفاده کنیم بنا به دلایلی مثل کیفیت پایین نسخه موجود قابل استفاده نبوده و برای همین با گروه موسیقی برنامه «عندلیب» این آثار را بازسازی کرده و موسیقی را از اول ضبط می کنیم؛ فقط به خاطر اینکه این موسیقی ها از تاریخچه موسیقی  و ذهن مردم پاک نشود.

تهیه کننده برنامه «عندلیب» درباره نحوه‌ی تعامل با شنونده‌های این برنامه‌ی رادیویی عنوان کرد: در فضای مجازی و سایت رادیو ایران و سامانه پیامکی مان با مخاطب ارتباط داریم. برنامه‌ها در چند صفحه تخصصی موسیقی هم بارگذاری می‌شود. دو مدل مخاطب داریم؛ بخشی از شنوندگان ما مخاطبان حرفه‌ای و نیمه حرفه‌ای موسیقی هستند و گروهی دیگر مخاطب عام هستند که نظر هر دو گروه موثر است. نظرات مخاطبان را بررسی می‌کنیم و در انتخاب موضوع برنامه پیشنهادهای هر دو گروه مخاطبمان را در نظر می‌گیریم.

این برنامه ساز در پاسخ به این سوال که برنامه موسیقایی «عندلیب» چقدر مشمول محدودیت‌ها و خط قرمزهای سازمان صداوسیما می‌شود؟ اظهار کرد: آقای حیدری، گوینده برنامه بیش از ۴۰ سال است که گوینده سازمان هستند و علاوه بر این موسیقیدان و خواننده هم هستند و من هم حدود ۱۵ سال است در سازمان کار می‌کنم؛ ما از پیش آگاهی ذهنی از خط قرمزهای سازمان داشتیم. برای همین خیلی درگیر این قضیه نمی‌شدیم که مجبور به تغییر محتوا باشیم؛ حتی شاید برنامه ما به خاطر پیشینه‌ای که داشته و بازخوردهای مثبتی که مسوولان شنیده‌اند، یک مقدار از چهار چوب‌های سازمان بازتر عمل می‌کند.

این تهیه کننده در پایان درباره تاثیر کرونا در تولید برنامه «عندلیب» گفت: کرونا باعث شده جمع شدن گروه موسیقی مان در یک فضا و قرار گرفتن چندین نوازنده و خواننده در کنار هم کار سختی باشد و مجبوریم جدا جدا ضبط کنیم به جز این تاثیر زیادی نداشته است.

ثبت امتیاز
لینک کوتاه : https://shenonews.ir/?p=9250

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.