تاریخ : جمعه, ۱۱ اسفند , ۱۴۰۲ Friday, 1 March , 2024
12

تعطیلی نیمی از آموزشگاه‌های موسیقی

  • کد خبر : 5179
  • ۰۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۵
تعطیلی نیمی از آموزشگاه‌های موسیقی
منوچهر فیروزی ضمن تاکید بر تعطیلیِ نیمی از آموزشگاه‌های موسیقی اعلام کرد که تقریبا تمام راه‌های کسب درآمد برای اهالی موسیقی از بین رفته است.

به گزارش خبرگزاری شنو، منوچهر فیروزی مسئول هماهنگی آموزشگاه‌های موسیقیِ تهران  با اشاره به وضعیت آموزشگاه‌های موسیقی در دو هفته‌ی پیش رو به دلیل موج جدیدِ شیوعِ ویروس کرونا گفت: تصمیم گیرنده درباره تعطیلی آموزشگاه‌ها در دو هفته‌ی پیش رو با وزارت ارشاد است که البته مسئولان این وزارتخانه هم پاسخ مشخصی به آموزشگاه‌ها نمی‌دهند. وقتی ستاد کرونا تصمیمی درباره تعطیلی برخی مراکز می‌گیرد، تصمیمش را به وزارتخانه‌های مربوطه ارجاع می‌دهد تا آنها هم به صاحبانِ آن مشاغل ابلاغ کنند. الان وزارت ارشاد در سایتش باید اعلام کند که کلیه آموزشگاه‌ها و موسسه‌های فرهنگی هنری باید تعطیل باشند، اما در سایت وزارت ارشاد تا این لحظه هیچ بخشنامه‌ای در این باره درج نشده است. یعنی برای ما قانونی دو پهلو است که نمی‌دانیم تکلیفِ آموزشگاه‌های موسیقی چیست؟ آیا باید تعطیل کنیم یا اینکه با رعایتِ پروتوکل‌ها به کارمان ادامه دهیم.

مسئولان وزارت ارشاد پاسخگو نیستند

فیروزی تاکید کرد: من با هر کدام از مسئولانِ ارشاد که صحبت کردم پاسخ مشخصی به من نداده‌اند. در ماه‌های گذشته اعلام شد که کلاس‌های گروهی در آموزشگاه‌ها باید تعطیل شود، که ما هم این کار را کردیم و کلیه کلاس‌های گروهی تعطیل شد و تنها به کلاس‌های انفرادی بسنده کردیم. همه این‌ها در حالی بود که مترو و اتوبوس و جاهای شلوغ شهر همچنان به کارشان ادامه می‌دهند.

وی ادامه داد: نه آقای صفی‌پور که مدیرکل آموزش در وزارت ارشاد است و نه هیچ کدام دیگر از مسئولانِ این وزارتخانه، پاسخ مشخصی به ما نمی‌دهند. ما زیرمجموعه‌ی تهران هستیم و هر استان هم در قبال مصوبه‌های ستاد ملی کرونا مستقل عمل می‌کند.

وزارت ارشاد تعطیلیِ آموزشگاه‌های موسیقی را ابلاغ نکرده است

مسئول هماهنگی آموزشگاه‌های موسیقی تهران ادامه داد: وزارت ارشاد درباره تعطیلیِ آموزشگاه‌های موسیقی در دو هفته‌ی پیش رو هیچ چیزی را به صورت رسمی به آموزشگاه‌ها ابلاغ نکرده است.

فیروزی درباره اینکه چرا وزارت ارشاد تعطیلی آموزشگاه‌ها را به صورت رسمی به آنها ابلاغ نمی‌کند، گفت: آنها رسما اعلام نمی‌کنند، چرا که اگر این کار را بکنند، باید حمایت مالی هم از آموزشگاه‌ها داشته باشند. هر آموزشگاه برای اینکه به حیاتش ادامه دهد ماهیانه ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان هزینه دارد؛ اما این هزینه‌ها با این تعطیلی‌ها تامین نمی‌شود.

وی ادامه داد: تعطیلی آموزشگاه‌ها تنها به صاحبان آموزشگاه‌ها آسیب نمی‌زند، هر آموزشگاه حدود ۲۰ تا ۴۰ مدرس دارد. این مدرسان هم جوانانی هستند که تحصیل‌کرده‌های موسیقی هستید یا اینکه سال‌ها برای یادگیریِ موسیقی تلاش کرده‌اند. تعطیلیِ هر آموزشگاه موجبِ بیکاریِ همین مدرسان هم می‌شود.

راه‌های درآمدِ اهالی موسیقی از بین رفته است

فیروزی درباره منبع درآمدِ اهالی موسیقی گفت: اهالی موسیقی در سه بخش درآمد دارند؛ نخست انتشار آلبوم، دوم برگزاریِ کنسرت‌ها و در سوم از راه تدریس. در بخش اول که به دلیل نبود قانونِ کپی رایت درآمدی به اهالی موسیقی نمی‌رسد. برگزاری کنسرت‌ها هم در ۹ ماه گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل شده؛ پس تنها راهِ کسب درآمد برای اهالی موسیقی در حال حاضر همین برگزاریِ کلاس‌های آموزشی است.

وی ادامه داد: کلاس‌های موسیقی هم در حال حاضر به صورت انفرادی و تنها با حضور استاد و شاگرد و با رعایتِ تمام پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود. تمام کلاس‌های گروهی هم تعطیل شده است. معضلاتی که امروز ایجاد شده، در سال‌های آینده تبعاتش مشخص می‌شود.

نیمی از آموزشگاه‌های موسیقی تعطیل شده‌اند

فیروزی گفت: تا پیش از شیوع ویروس کرونا حدود ۳۷۰ آموزشگاه موسیقی در تهران فعال بودند که در حال حاضر حدود ۱۵۰ آموزشگاه تعطیل شده است. علت این امر هم این است که این آموزشگاه‌ها استیجاری بوده‌اند و ماهانه مبلغی در حدود ۸ میلیون تومان اجاره می‌دادند. این هزینه‌های بالا و تعطیلیِ کلاس‌ها باعث شده که آموزشگاه‌های بسیاری تعطیل شوند.

وی ادامه داد: متاسفانه در دوران شیوع ویروس کرونا مدیریت درستی در زمینه آموزشگاه‌های موسیقی شکل نگرفت. تعطیلیِ آموزشگاه‌های موسیقی جای تاسف دارد و معضلات بسیاری در پی خواهد داشت.

کلاس‌ها از آموزشگاه به خانه منتقل می‌شود / معضلاتی در راه است

فیروزی درباره معضلاتِ تعطیلیِ آموزشگاه‌های موسیقی گفت: وقتی کلاس‌های موسیقی در آموزشگاه‌ها تعطیلی می‌شوند، این کلاس‌ها به خانه‌ها منتقل می‌شوند. آموزشگاه‌های موسییقی زیرنظر وزارت ارشاد کار می‌کنند و تمام کنترل‌های لازم روی کلاس‌هایشان وجود داشت. اما با تعطیلیِ آموزشگاه‌های موسیقی، بسیاری از کلاس‌ها به خانه‌ها منتقل می‌شود. یعنی مدرس به خانه‌ی شاگرد می‌رود یا برعکس. در این حالت نظارت کیفی و رفتاری روی این کلاس‌ها وجود ندارد و همین امر ممکن است باعث وقوع اتفاق‌های بسیار بدی باشد که در آینده تبعاتش مشخص می‌شود.

وامی که خیلی از آموزشگاه‌ها نگرفتند / مالیات سنگین برای چیست

فیروزی تاکید کرد: ستاد کرونا به هر آموزشگاه ۱۶ میلیون تومان وامِ ۱۲ درصد داد که آن هم به خیلی‌ها پرداخت نشد. ستاد کرونا مصوب کرده بود که این وام را به همه‌ی آموزشگاه‌های موسیقی بدهند و برای ضمانتِ پرداخت تنها یک چک از مسئول آموزشگاه بگیرند. اما بانک‌ها در این زمینه سلیقه‌ای عمل کردند و بسیاری از آموزشگاه‌ها نتوانستند این وام را بگیرند.

وی ادامه داد: حالا دقت کنید که ۱۶ میلیون تومان به من وام داده‌اند و از سوی دیگر ۱۷ میلیون تومان برای من مالیات تعیین کرده‌اند. این مالیات‌ها هم سلیقه‌ای تعیین می‌شوند. ما مصوبه‌ای داریم که آموزشگاه‌های موسیقی باید از مالیات معاف باشند. این مالیات ضررهای زیادی به جامعه موسیقی زده است.

فیروزی گفت: چرا بانک‌ها همین وامِ حداقلی را از آموزشگاه‌ها دریغ کردند. برای بسیاری از آموزشگاه‌ها شرایط بسیار سختی را در نظر گرفتند که در نهایت بسیاری از آموزشگاه‌ها نتوانستند این وام را دریافت کنند.

ثبت امتیاز
لینک کوتاه : https://shenonews.ir/?p=5179

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.