تاریخ : دوشنبه, ۱۳ آذر , ۱۴۰۲ Monday, 4 December , 2023
12

راک به روایت روزگار/ آلبومی برای تکنوازی سه‌تار

  • کد خبر : 9124
  • ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۴
راک به روایت روزگار/ آلبومی برای تکنوازی سه‌تار
آلبوم «روزگار» به آهنگسازی و نوازندگی مهدی امینی و با تمرکز بر ویژگی‌هایِ مهمِ گوشه «راک» در دستگاه ماهور منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری شنو، آلبوم «روزگار» مجموعه‌ای است که براساس تکنوازی سه‌تار و به آهنگسازی و نوازندگیِ مهدی امینی تهیه و تولید شده است.

امینی درباره این آلبوم می‌گوید: ایده شکل گیریِ این آلبوم از چند سال پیش در ذهنم بود. در ابتدا دوست داشتم که سازهای دیگری هم در هنگام ضبط این اثر در کنارم باشند اما بنا به دلایلی ترجیح دادم که تمام آلبوم، تکنوازی سه‌تار باشد.

این آهنگساز درباره ویژگی‌های هنریِ این اثر تاکید می‌کند: در آلبوم «روزگار» شاهد نغماتی در دستگاه «ماهور» و مُد گردی‌هایی از گوشه «راک» در این دستگاه به آواز «بیات اصفهان» و گه‌گاه به دستگاه «همایون» هستیم. اما تمرکزِ اصلی روی دستگاه «ماهور» است.

وی ادامه می‌دهد: ایده‌ی اصلی این آلبوم، برگرفته شده از گذر زمان است. بیشتر قطعه‌های این آلبوم حول محور گوشه‌ی «راک» می‌گردد و گریزهایی به دستگاه «همایون» و «بیات اصفهان» دارد. من حس تضاد بسیار زیبایی در این گوشه پیدا کردم و گوشه‌ی راک را محور اصلی کارم قراردادم زیرا تقابل احساسی متفاوت در دستگاه‌ها برایم بسیار شگفت‌انگیز بود. این گوشه برای من تداعی گرِ روز و شب است و نام روزگار را به همین دلیل برای این آلبوم انتخاب کردم.

امینی تاکید می‌کند: حس و حال دستگاه ماهور شاد و حماسی است. اما آواز بیات اصفهان یا دستگاه همایون کمی حس متفاوتی دارند و غمناک‌ترند. من این تضاد را دوست داشتم. گوشه راک در دستگاه ماهور را واسطه قرار دادم تا گردش ملودی بین این دستگاه‌ها شکل بگیرد.

مهدی امینی از پانزده سالگی یادگیری سه‌تار را شروع کرد. نخستین استادش زنده‌یاد علی بیانی بود. زنده‌یاد بیانی بر ردیف نوازی به شیوه قدما و سینه به سینه تاکید داشت. همین مسئله موجب شد که گوشِ شنیداریِ مهدی امینی برای یادگیری ردیف پرورش یابد.

امینی مدتی هم در مکتب خانه میرزا عبداله و نزد شادروان استاد محمدرضا لطفی و برخی از شاگردانش به یادگیریِ سه‌تار پرداخت.

در ادامه هم به نزد استاد مسعود شعاری رفت و چند سالی از آموزه‌های ایشان برای تکمیل آموخته‌هایش بهره برد.

آلبوم روزگار هفت قطعه دارد که عبارتند از: بامدادان، سپهر، چکامه، هزار آوا، طلوع ستارگان، دیدار و روزگار.

آلبوم «روزگار» سال گذشته مراحل ضبطش آغاز شد و در سال جاری مراحل میکس و مسترینگ را پشت سر گذاشت. این آلبوم به دلیل اوضاع ناشی از شیوع ویروس کرونا به صورت دیجیتال منتشر شده است و هم اکنون از طریق سایت‌های معتبر در دسترس قرار دارد و قرار است در آینده نزدیک نسخه فیزیکیِ این آلبوم هم منتشر شود.

ثبت امتیاز
لینک کوتاه : https://shenonews.ir/?p=9124

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.