تاریخ : یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Sunday, 21 April , 2024
13

سایه‌ روشن‌های جشنواره موسیقی جوان

  • کد خبر : 3810
  • ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۷
سایه‌ روشن‌های جشنواره موسیقی جوان
جشنواره ملی موسیقی جوان تا کنون روند خوبی را در شناسایی استعدادهای برتر موسیقی طی کرده است، اما معرفی آن‌ها به جامعه و حمایت از ایده‌های متنوع شاید به مذاق عده‌ای خوش نیاید.

به گزارش خبرگزاری شنو جشنواره ملی موسیقی جوان یکی از معدود جشنواره‌های موسیقی کشور است که از روزگاری که دایر شده تا کنون نوجوانان و جوانان با استعدادی را به خود دیده و همواره این امید را در دل اهالی موسیقی و پیشکسوتان زنده نگه داشته که موسیقی در آینده به دست افرادی لایق و پرشور سپرده خواهد شد. نوجوانانی که با وجود شرایط نامطلوب اقتصادی و اجتماعی همچنان شور و اشتیاق برای پاسداری و استغنای هنر ناب ایرانی در آنها پا بر جاست.

چهاردهمین دوره جشنواره ملی موسیقی جوان امسال با وجود تمامی محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا به صورت مجازی برگزار و اختتامیه آن جمعه نهم آبان به صورت زنده از پلتفرم‌های مختلف پخش شد. امسال حضور شرکت کنندگان بیش از هر سال دیگری بود و مدیریت جشنواره با توجه به شرایط کشور همچنان روند رو به رشدی را طی کرد. وجود چنین جشنواره‌های مفیدی مزایای بسیاری در جهت شناسایی و معرفی استعدادهای جوان موسیقی در کشور دارد، کما اینکه در همه نقاط مختلف دنیا این جشنواره‌ها به دلیل اهمیت فراوانی که دارند از حمایت‌های ویژه‌ای برخوردار هستند.

جشنواره ملی موسیقی جوان در سه بخش موسیقی دستگاهی، موسیقی کلاسیک و موسیقی نواحی برگزار می‌شود. این دسته بندی ممکن است به ظاهر دسته بندی جامعی باشد، ولی چشم پوشی سیاست گذاران این جشنواره نسبت به بخش عظیمی از صنعت موسیقی کشور یعنی ژانرهای موسیقی عامه پسند نکته حائز اهمیتی است که در جای خود باید تجزیه و تحلیل شود. شاید خط مشی این جشنواره کاملاً جدا از اینگونه ژانرهای موسیقی باشد و اهمیتی به این نظرات داده نشود، اما کسانی که از موسیقی‌های مبتذل پاپ که این روزها در جامعه همه گیر شده، انتقاد می‌کنند باید در نظر داشته باشند که بی شک مدیریت و کنترل در این زمینه می‌تواند تا حدود بسیار زیادی آینده موسیقی پاپ کشور را تعیین کند.

آموزش صحیح و حمایت‌های به جا و تشویق و انتقاد درست از جوانانی که قرار است در موسیقی پاپ کشور فعالیت داشته باشند در این زمینه بسیار حائز اهمیت است. حداقل، لزوم وجود جشنواره‌ای جدا درباره موسیقی پاپ کشور که مختص هنرمندان جوان باشد بسیار احساس می‌شود، چرا که بسیاری از این هنرمندان در وادی سردرگمی و کمبود اطلاعات کافی به سر می‌برند.

نقد یا پیشنهاد مهم دیگری که در زمینه برگزاری جشنواره موسیقی جوان وجود دارد لزوم حمایت طولانی مدت برگزیدگان این جشنواره و فراهم کردن بستر لازم برای فعالیت‌های هنری هنرمندان جوان در این زمینه است. بنا بر گفته‌های استاد حسین علیزاده، یکی از داوران جشنواره که در سال‌های پیاپی حضوری پر رنگ در این جشنواره داشته، موسیقی کشور نباید به دست پیرمردها بیفتد چرا که محکوم به نابودی است. با این حساب متأسفانه بعضاً هنرمندانی هستند که به شدت با جوانان و ایده‌های آن‌ها برخورد می‌کنند و حضور پررنگ جوانان در موسیقی کشور به مذاقشان خوش نمی‌آید.

علیزاده بارها از حضور جوانان پر شور و مستعد در این جشنواره به خوبی یاد کرده است و نسبت به آینده موسیقی کشور با وجود چنین هنرمندان مستعدی امیدوار بوده اما نقدی به جا که امسال هم در سخنان خود مطرح کرد لزوم ایجاد تغییراتی اساسی در جشنواره‌های موسیقی کشور بود. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید بسیار به آن توجه کرد حمایت‌های متوالی و مثمر به ثمر از برگزیدگان جشنواره است. چه بسیار برگزیدگان دوران قبلی که به فراموشی سپرده شده‌اند و جوانان مستعد شهرستانی که به علت نبود امکانات کافی بستر لازم برای فعالیت‌های بیشتر آن‌ها فراهم نیست.

بی شک این خواسته فراتر از حدود اختیارات جشنواره است، اما حمایت‌هایی در این جهت تنها محدود به حمایت‌های مالی نخواهد شد. هنرمندان و پیشکسوتان موسیقی کشور با برخورد مناسب با جوانان و تلاش‌های خود در جهت معرفی آن‌ها به جامعه نقش بسزایی دارند و صد البته که نقش رسانه‌ها در این زمینه بیش از پیش حائز اهمیت است. با این حساب نباید متصور شد که تمام استعدادهای این کشور تنها در اینگونه جشنواره‌ها شکوفا خواهند شد و با اهدای جوایز و تشویق‌هایی کوتاه مدت انتظارات زیادی از آن‌ها داشت. در کنار بهبود شرایط برای مشارکت افراد بیشتری در اینگونه جشنواره‌ها بایست فضای لازم برای رشد و ترقی سرمایه‌های فرهنگی کشور را بدون هیچگونه تبعیضی اعم از تبعیض‌های جغرافیایی فراهم آورد.

ثبت امتیاز
لینک کوتاه : https://shenonews.ir/?p=3810
  • منبع : ایمنا

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.