تاریخ : یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Sunday, 21 April , 2024
12
توتونچیان عنوان کرد؛

سختی‌های نخستین کنسرت فضای باز در دوران کرونا

  • کد خبر : 3485
  • ۰۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۰
سختی‌های نخستین کنسرت فضای باز در دوران کرونا
اولین کنسرت‌های پاپ دوران کرونا با حضور مردم در جزیره کیش برگزار خواهد شد…

به گزارش خبرگزاری شنو، اولین کنسرت‌های پاپ دوران کرونا با حضور مردم در جزیره کیش برگزار خواهد شد. گروه «هوروش» و «رضا بهرام» سی مهر و اول آبان در فضای باز آبنمای موزیکال خلیج فارس روی صحنه خواهند رفت. این در حالی است که طی ماه‌های گذشته و پس از شیوع ویروس «کرونا» صرفاً چند کنسرت آنلاین در سبک‌های مختلف برگزار شد. البته در این مدت شاهد چند اجرای محدود با حضور مردم در سبک‌های دیگر هم بودیم که تداوم نداشتند. اجراهای پایان هفته هوروش و رضا بهرام به همت شرکت فرهنگی، هنری «ققنوس» به مدیریت «محمدحسین توتونچیان» برگزار خواهد شد.

محمدحسین توتونچیان ابتدا درباره جزئیات این کنسرت‌ها گفت:«این کنسرت‌ها قرار است در شهری برگزار شود که قرمز نیست و تمامی پروتکل‌های بهداشتی در برگزاری برنامه‌ها به صورت دقیق رعایت خواهد شد. مجوزهای لازم برای برگزاری هم از سوی اداره محترم اماکن و ستاد مبارزه با کرونا اخذ شده است. لازم به ذکر است که کنسرت‌های گروه هوروش و رضا بهرام در فضای باز برگزار می‌شود و هر خانواده که نسبت به خرید بلیت اقدام نماید، دو صندلی از سمت چپ و راست آنها، مسدود می‌شود. در حالی که هزینه‌های ما نسبت به قبل از سال چند برابر و درآمد حاصل از فروش بلیت بخاطر صندلی‌های مسدود شده نصف شده است، بلیت‌های این کنسرت‌ها با قیمت پیش از شیوع کرونا به فروش می‌رسد. هدف ققنوس کاملاً فرهنگی است و نگاه ما ترویج فرهنگ موسیقی است. بالاتر از منافع حاصل از برگزاری یک شب کنسرت، به حرکت درآوردن چرخ صنعت موسیقی در کشور است و اینکه و مخاطبان بتوانند بدون دغدغه در این شرایط اقتصادی به کنسرت بیایند.»

توتونچیان در ادامه راجع به تداوم اجراهای آینده اعلام کرد:«باعث خوشحالی و ناراحتی است که برخی از دوستان همیشه منتظر هستند که برنامه‌ریزی و اجرا از سوی من انجام شود تا در صورت مثبت بودن ثمره، بعد خودشان اقدام کنند. هنوز برنامه‌ریزی خاصی از جانب ما برای تداوم برگزاری کنسرت‌ها انجام نشده است. اما در حال حاضر امکان برگزاری کنسرت در استان‌های گرمسیر وجود دارد. البته باید این اجراها در فضای باز باشد که اتفاقاً در استان‌های گرمسیر محل‌هایی برای برگزاری کنسرت‌های فضای باز وجود دارد. به عنوان مثال استان «سیستان و بلوچستان» در حال حاضر براساس اعلام ستاد مقابله با کرونا در شرایط سفید قرار دارد. نکته حائز اهمیت دیگر این است که در استان‌های گرمسیر از پاییز تا پایان فصل زمستان از لحاظ دمای هوا، شرایط کاملاً مناسبی برای اجراهای فضای باز وجود دارد.»

مدیر سایت ایران کنسرت راجع به برخی انتقادها نسبت سرعت فروش بلیت‌های اجراهای هوروش و رضا بهرام اعلام کرد:«اصولاً روند فروش بلیت کنسرت‌های جزیره کیش به همین ترتیب است. چرا که بیشتر مخاطبان کنسرت‌های کیش مسافران هستند و آنها صبح یا ظهر که به جزیره می‌رسند، سپس نسبت به خرید بلیت اقدام می‌کنند. به همین دلیل نباید توقع داشت که بلیت‌ها از یک هفته قبل کامل به فروش برسد. ما قبل از شیوع کرونا در جشنواره نوروزی کیش هم تا قبل از شب و روز اجرا هم فروش زیادی را شاهد نبودیم.»

یکی دیگر از نکاتی درباره این اجراها وجود دارد انتقاد برخی از مخاطبان نسبت به برگزاری کنسرت در شرایط شیوع کرونا است. مدیر عامل ققنوس در پاسخ به انتقادات مطرح شده چنین نظری داشت:«چند نکته درباره برگزاری این کنسرت‌ها و شرایط حال حاضر جامعه وجود دارد. اول این اجراها در منطقه ای برگزار می‌شود که شرایط آن قرمز نیست. دوم اینکه دو صندلی از سمت چپ و راست هر خانواده که بلیت تهیه میکند بلاک می‌شود. سوم اینکه کنسرت در فضای باز است پس امکان انتقال ویروس به خداقل میرسد و پروتکل‌های بهداشتی به دقت رعایت می‌‌شود. نکته چهارم این است که از همه این موارد مهم‌تر بحث صدور مجوز کنسرت‌های فوق از سوی ستاد مقابله با کرونا است. پنجمین نکته هم این است که از ورود افراد فاقد ماسک به سالن جلوگیری می‌شود. همه این موارد را در نظر داشته باشید و به شرایط حال حاضر رستوران‌ها در تهران نگاه کنید. تهران وضعیت قرمز دارد و شرایط بحرانی است اما جلوی همه رستوران‌ها صف است و مردم در میزهایی نزدیک به هم می‌نشینند. آیا شرایط رستوران‌های تهران در این اوضاع برای کسی نگران کننده نیست؟ حقیقت این است که شرایط برگزاری کنسرت‌های ما نسبت به برخی محیط‌ها نظیر رستوران‌ها بهتر است و شرایط بهداشتی بهتری دارد. این در حالی است که صرفاً ترس و نگرانی مردم از رستوران‌ها از بین رفته و در کنسرت‌ها هنوز وجود دارد. به علاوه اگر کسی همچنان گران است می‌تواند بعد از اینکه از رعایت مفاد و پروتکل‌های بهداشتی اطمینان پیدا کرد در کنسرت حضور داشته باشد. حقیقت این است که باید با تلاش و استقامت و رعایت، چرخ های صنعت موسیقی ایران را دوباره راه‌اندازی کنیم چون حدود ٣٠٠ خانواده مستقیم و غیر مستقیم از این محل ارتزاق می‌کنند و کرونا حداقل تا یک سال دیگر با ما است.»

محمدحسین توتونچیان در پاسخ به سوال خبرنگار «موسیقی ما» راجع به احتمال برگزاری کنسرت‌های موسیقی در تهران اعلام کرد:«وضعیت استان تهران در حال حاضر قرمز است و در موقعیت بحرانی قرار دارد. وقتی وضعیت تهران سفید شود، باید ستاد مبارزه با کرونا و مراجع ذیصلاح مجوز برگزاری را صادر کنند.»

اما مدیر شرکت «ققنوس» در ادامه از جزئیات جلسه‌ای اعلام کرد که در همین ماه مهر و در سکوت کامل خبری برگزار شد. جلسه‌ای که می‌توانست وضعیت برگزاری کنسرت‌ها را به صورت شفاف مشخص کند اما اینطور نشده است. توتونچیان درباره آن جلسه گفت:«در ماه مهر از اکثر برگزارکنندگان کنسرت‌های موسیقی دعوت کردم و با رعایت نکات دقیق بهداشتی در هتل اسپیناس پالاس گرد هم آمدیم تا درباره شروع دوباره کنسرت‌ها همفکری کنیم. به دوستانی که در آن جلسه حضور داشتند گفتم که رستوران‌ها پس از یک دوره تعطیلی با وجود تمامی ضررها اقدام به بازگشایی کردند. رستوران‌داران با اقداماتی نظیر ضدعفونی محیط و هوا و سختگیری‌ به کارکنان و مشتری‌ها توانستند برای مردم اعتمادسازی کنند و ترس آنها برای حضور در رستوران کم شد. من هم به دوستان اعلام کردم که باید صنعت موسیقی حرکت خودش را شروع کند و برگزارکنندگان کنسرت باید با تحمل سختی و فشار، اجراها را آغاز کنند. برگزارکنندگان کنسرت می‌توانند با رعایت نکات بهداشتی و جلب اعتماد مردم کاری کنند که ترس آنها برای حضور در سالن کنسرت از بین برود . با وجود طرح همه این مسائل از جانب من متأسفانه کنسرت‌گذاران موافق به برگزاری کنسرت نشدند. به همین دلیل من به تنهایی علم‌دار حرکت‌دادن چرخ صنعت موسیقی شدم. اصولاً سخت است که در کشور هشتاد میلیونی تنها باشم اما با وجود عدم موافقت همکاران، من تمام تلاش خودم را می‌کنم تا به امید پروردگار بتوانم با رعایت نکات بهداشتی حضور مردم در کنسرت‌ها را هموار کنم.»

ثبت امتیاز
لینک کوتاه : https://shenonews.ir/?p=3485

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.