1

قصه آمده‌ام شاه پناهم بده

  • کد خبر : 16265
  • 01 تیر 1400 - 14:59
قصه آمده‌ام شاه پناهم بده
ایرانیان همراه به امام رضا(ع) ارادت ويژه و خاص داشتند و همواره در تلاش بودند تا این ارادت را به نوعی نشان دهند گاهی با بخشیدن ملک  گاهی با  پیشکش کردن هدایای ارزشمند، بخشیدن هر آنچه در منزل دارند به آستان مقدس امام هشتم یا در راه ایشان. هنرمندان هم از این قائده مستثنی نبودند و در طول تاریخ با ارائه هنرهای خود به ترویج فرهنگ رضوی و ابراز ارادت به حضرت رضا کردند از این هنرمندان اثاری نفیس و فاخر به جای مانده که در موزه های مختلف و موزه حرم امام رضا نگه داری میشود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شنو، به مناسبت ولادت هشتمین امام شیعیان به بررسی یکی از آثار موسیقی ساخته شده برای ایشان می پردازیم.

ایرانیان همواره به امام رضا(ع) ارادت ويژه و خاص داشتند و در تلاش بودند تا این ارادت را به نوعی نشان دهند. گاهی با بخشیدن ملک گاهی با پیشکش کردن هدایای ارزشمند، بخشیدن هر آنچه در منزل دارند به آستان مقدس امام هشتم یا در راه ایشان. هنرمندان هم از این قائده مستثنی نبودند و در طول تاریخ با ارائه هنرهای خود در ترویج فرهنگ رضوی و ابراز ارادت به حضرت رضا. از این هنرمندان آثاری نفیس و فاخر به جای مانده که در موزه های مختلف و موزه حرم امام رضا نگه داری می شود. دربین هنرمندان عرصه های مختلف هنرمندان عرصه موسیقی و شعر هم از سال‌های دور در وصف امام رضا به مدیحه سرایی پرداختند.
از معروف ترین آثار بعد از انقلاب می توانیم به اثر «قطعه‌ای از بهشت» یا همان قطعه معروف “آمدم ای شاه پناهم بده” اشاره کرد. قطعه ای ماندگار با صدایی گرم که قلب هر شنونده ای را تحت تاثیر قرار می‌دهد و مفهومی نزدیک به آنچه در دل می گذرد دارد.

شاعر
این قطعه سروده ی “حبیب‌الله چایچیان ” متخلّص به حسان، شاعر و مرثیه‌سرای اهل بیت(ع) در قرن چهاردهم شمسی است. وی تأثیرپذیرفته از علامه امینی و علامه عسکری و تشویق شده از سوی علامه امینی و آیت الله خامنه‌ای و صاحب سروده‌های معروف از جمله «امشب شهادت‌نامه عشاق امضا می‌شود» است. گفته می شود این شعر در حالی سروده شد که شوق زیارت حضرت امام رضا (ع) از یک سو و لحظات عاطفی آخرین زیارت عاشقانه مادر در چاپچیان وجود داشته است.

آهنگساز
آهنگسازی این اثر فاخر را “آریا عظیمی نژاد” در سال 1389 انجام داده است. آریا عظیمی‌نژاد (آهنگساز) در این‌باره گفته است: «در زمان ساخت یک آهنگ فشار زیادی را تحمل می‌کردم ولی آقای کریمخانی حوصله زیادی داشتند. موسیقی «در این قطعه از بهشت» یا همان «آمده‌ام … آمدم ای شاه پناهم بده» دومین تجربه کاری من با ایشان بود. خیلی برای ساخت این آهنگ فکر کردیم و وقت گذاشتیم. در بین اشعار موجود فقط شعر «آمده‌ام…» می‌توانست مفهوم را به خوبی انتقال دهد. در زمان انتخاب شعر، هر دو نفرمان ناامید شده بودیم و به شعر دلخواه نمی‌رسیدیم. احساس کردم که ایشان خیلی مغموم شدند. من هم همین حس را داشتم و انگار که به یک بن بست رسیده بودیم.»

اجرا
محمدعلی کریم‌خانی متولد 1329 و زاده روستای نرجه از توابع تاکستان قزوین خواننده این قطعه ماندگار است. کریم‌خانی از کودکی خواندن آواز در مراسم مذهبی را آغاز کرده و پس از آن که متوجه توانایی‌های خود می‌شود. در سنین نوجوانی به تهران می‌آید. یکی از ویژگی‌های خاص محمدعلی کریم‌خانی در خوانندگی، صدای پر قدرت اوست که با وجود سن و سال بالا هنوز به قوت خود باقی است.
محمدعلی کریم‌خانی پیش‌تر درباره ماجرای ساخته شدن قطعه «آمدم ای شاه پناهم بده» گفته است: روزی آقای محمد اصفهانی با من تماس گرفت و به من گفت که در مجلس ترحیم یکی از اقوام آریا عظیمی‌نژاد از آهنگسازهای خوب کشورمان مصیبت خوانی کن. در پایان مراسم آریا به من پیشنهاد ساخت یک قطعه را داد و من هم قبول کردم.
کریم‌خانی درباره جزییات ساخت آهنگ و ادامه ماجرا اینگونه گفته است: «به قدری شعر و آهنگ را عوض کردیم که حنجره من بی‌حس شده بود. به آریا گفتم «برو دو تا چای بیار تا بخوریم». دو رکعت نماز هم خواندیم و به یک باره همه چیز عوض شد و ورق برگشت و من شعر «آمده‌ام …» را پیدا کردم. اولش را اشتباه خواندم و گفتم «آمده‌ام» اما آقای عظیمی‌نژاد آن را پاک نکرد و گفت که باعث زیبایی کار می‌شود. اگر عنایت «آقا» نبود، کار من به جایی نمی‌رسید و این‌ها همه از لطف ایشان است.»

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://shenonews.ir/?p=16265

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.