4

«طالبا» در رادیو معرفی می‌شود

  • کد خبر : 17580
  • 05 مرداد 1400 - 16:04
«طالبا» در رادیو معرفی می‌شود
آلبوم «طالبا» با هنرمندی خواننده فقید موسیقی مازندران در رادیو فرهنگ بررسی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری شنو،  مجله رادیویی « نیستان» امشب در بخش تازه‌های موسیقی به معرفی آلبوم «طالبا» که یکی از آثاری است که توسط «جهانگیر نصری اشرفی» و زنده‌یاد «ابوالحسن خوشرو» پژوهش و اجرا شده است اختصاص دارد.

محمد مرآتی در برنامه رادیویی « نیستان» سه شنبه ۵ مردادماه با نگاهی به سازهای شاخص دوره رنسانس، بسط و گسترش موسیقی تا اسپانیا، فرم‌های موسیقایی شاخص را بررسی می کند.

ندا رادمهر نیز شنوندگان را از آخرین اخبارها و رویدادهای حوزه موسیقی مطلع کرده و در ادامه فرنوش تدین به معرفی آلبوم فولکلور طالبا که یکی از آثار خاص در موسیقی فولک مازندران است می‌پردازد.

آلبوم «طالبا» را با توجه اطلاعاتی که از آن منتشر شده است می‌توان یکی از مهم‌ترین آلبوم‌های موسیقی بومی مازندران دانست. «جهانگیر نصری اشرفی» پژوهشگر برجسته موسیقی و فرهنگ اقوام که کار پژوهش این آلبوم را انجام داد، معتقد است که «طالبا» معتبرترین متن از ادبیات تبری در دوره معاصر است که برخی نمونه‌های آن بازگو کننده مبانی دستور و قواعد زبان طبری در زمینۀ ادبیات و شعر است.

نصری اشرفی بین سال‌های ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۸ مطالعات و پژوهش‌های میدانی درباره فرهنگ‌های منطقه البرز را انجام می‌داد، در مناطق مختلف با طالباخوانی‌های متفاوت از هم مواجه شد که همین موضوع سبب شد او از آغاز دهه ۸۰ برخی از نمونه‌های آواز طالبا که از فرهنگ‌های مختلف منطقه گردآوری شده بود را دسته‌بندی کند که این آوازها توسط «ابوالحسن خوشرو» بازخوانی و در آلبوم «طالبا» منتشر شد.

مرحوم خوشرو در آلبوم «طالبا»، طالباخوانی‌های مناطق مختلفی همچون مناطق مرکزی و سوادکوه، دودانگه ساری، هزارجریب(چهاردانگه)، عالیدرّه و محال ثلاث در غرب مازندران، کوهپایه‌ها و جلگه‌های مناطق مرکزی، گرجیمحله و آسیابسر را بازخوانی کرده است.

در بخش «موسیقی از ایده تا اجرا» نیز کیوان ساکت بداهه نوازی در دستگاه نوا بر اساس گوشه‌های اصلی یا شاه‌گوشه‌های نوا دارد.

 

برنامه «نیستان» ساعت ۲۲ به تهیه‎‌کنندگی وحید رستگاری و همراهی یلدا احتشامی از رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف ۱۰۶مگاهرتز پخش می‌شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://shenonews.ir/?p=17580

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.