تاریخ : پنج شنبه, ۱۱ آذر , ۱۴۰۰ 27 ربيع ثاني 1443 Thursday, 2 December , 2021
2

چه کرونا باشد چه نباشد، فضای مجازی ضرورت موسیقی است/ کنسرت آنلاین را بی‌معنی می‌دانم

  • کد خبر : 9554
  • 23 دی 1399 - 8:39
چه کرونا باشد چه نباشد، فضای مجازی ضرورت موسیقی است/ کنسرت آنلاین را بی‌معنی می‌دانم
خواننده موسیقی کشور ضمن اشاره به رونق سیستم آموزش مجازی موسیقی در دوران کرونا، تأکید کرد: بکارگیری کنسرت‌های موسیقی در فضای مجازی تحت عنوان کنسرت آنلاین را نمی‌پسندم و با این ایده میانه‌ای ندارم.

به گزارش خبرگزاری شنو، یکی از رویکردهای جدی حوزه فرهنگ و هنر در سالی که بواسطه شیوع درحال گذر است، حرکت به سمت استفاده از فضای مجازی است. هرچند طرح‌های ابداعی مثل «سینمای آنلاین» و یا در حوزه موسیقی «کنسرت‌ آنلاین» تا رسیدن به نقطه ایده‌آل فاصله بسیاری دارد اما پتانسیل موجود در این فضا، باعث شده تا برخی از بخش‌ها به جدیت قبل و شاید با شمایل نوتری پیگیری شوند.

به رغم تعطیلی همه کنسرت‌های موسیقی اما هنر آموزش گویا در ایام کرونایی ساری و جاری است؛ گرچه حرکت در این فضا نیاز به برنامه‌ها و تدارکات بیشتری دارد.

فکر می‌کردم آموزش را باید تعطیل کرد

مجید اخشابی، خواننده کشور که سالیانی است تدریس موسیقی را نیز در دستور کار دارد در این‌باره به گفت: خود من نیز با شیوع کرونا فکر می‌کردم که آموزش را باید تعطیل کرد و تصور می‌کردم این بخش از فعالیت جامعه موسیقی صرفا رخ به رخ و فیزیکی قابل انجام است اما تجربه این چندماه این اعتقاد را دگرگون کرد.

دوره کرونا هرچند موجبات رکود بسیاری از بخش‌های فرهنگ و هنر را باعث شده اما چاره‌ای نداریم شیوه‌ها را تغییر دهیم. ‌رویکردهای موسیقی را لاقل در حوزه آموزش تغییر دادیم و با این وفاق با فضای مجازی، به نتایج قابل تأملی نیز رسیده‌ایم.

وی افزود: هنرجویان همچنان درخواست برگزاری کلاس‌های آنلاین را دارند که این نکته جالبی است. البته ما سعی کردیم در این فضا محتوای جدید درست کنیم و روش آموزشی را نسبت به قبل تغییر دهیم. به جرأت معتقدم این رویکرد نتیجه فوق‌العاده‌ای نیز داده است.

رویکرد جدید موسیقی متکی بر دانش و سواد موسیقایی است

این خواننده تأکید داشت: دوره کرونا هرچند موجبات رکود بسیاری از بخش‌های فرهنگ و هنر را باعث شده اما چاره‌ای نداریم شیوه‌ها را تغییر دهیم. ‌رویکردهای موسیقی را لاقل در حوزه آموزش تغییر دادیم و با این وفاق با فضای مجازی، به نتایج قابل تأملی نیز رسیده‌ایم.

اخشابی در عین حال یادآور شد: البته به هرحال این نکته درستی است که موسیقی یک هنر شفاهی است و آموزش آن هم باید حضوری و سینه‌به‌سینه باشد اما این جمله  جایی صحت دارد که فقط بخواهیم به شیوه قدما وارد گود شویم و تدریس کنیم.

بکارگیری کنسرت‌های موسیقی در فضای مجازی تحت عنوان کنسرت آنلاین را نمی‌پسندم و میانه‌ای هم با این ایده ندارم. به نظرم کنسر ت آنلاین بی‌معناست؛ چرا که بازخوانی یک سری قطعات تکراری در قالب یک فیلم و تحویل به مخاطب، ربطی به حس و حال کنسرت زنده ندارد.

چه کرونا باشد و چه نباشد، استفاده از فضای مجازی یک ضرورت است

وی اضافه کرد: رویکرد جدید موسیقی متکی بر دانش و سواد موسیقایی است بنابراین اگر بخواهیم همچنان به شکل علمی و متکی بر دانش موسیقی و تئوری‌های تدریس صورت گیرد، رجوع به بسترهای جدید اتفاق بسیار خوبی خواهد بود.

این خواننده اعتقاد داشت: البته قرار نیست بهره‌گیری از فضای آنلاین، عرصه موسیقی حضوری را از ما بگیرد. خیلی‌ها در همین موسیقی و تدریس و غیره باور دارند که موسیقی به حضوری و فیزیکی بودن است اما با توجه به مشکلات دنیای امروز و شرایط اجتماعی، چه کرونا باشد و چه نباشد، استفاده از فضای مجازی یک ضرورت است. بنابراین قائل به تلفیق این دو روش هستم.

اخشابی با این حال تأکید کرد:بکارگیری کنسرت‌های موسیقی در فضای مجازی تحت عنوان کنسرت آنلاین را نمی‌پسندم و میانه‌ای هم با این ایده ندارم. به نظرم کنسرت آنلاین بی‌معناست؛ چرا که بازخوانی یک سری قطعات تکراری در قالب یک فیلم و تحویل به مخاطب، ربطی به حس و حال کنسرت زنده ندارد.

لینک کوتاه : https://shenonews.ir/?p=9554

همچنین بخوانید!

30آبان
جشنواره فجر بستری برای بازگشایی کنسرت ها
لوریس چکناواریان آهنگساز و رهبر ارکستر

جشنواره فجر بستری برای بازگشایی کنسرت ها

29آبان
فضای مجازی خوانندگان جوان را دچار توهم کرده است
پری ملکی موسیقی دان پیشکسوت ایرانی

فضای مجازی خوانندگان جوان را دچار توهم کرده است

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.