1

تغییر در چاپ دوم کتاب «شعر‌ سایه در موسیقی ایرانی»

  • کد خبر : 19370
  • 30 شهریور 1400 - 11:53
تغییر در چاپ دوم کتاب «شعر‌ سایه در موسیقی ایرانی»
«شعر سایه در موسیقی ایرانی» عنوان یکی از آثار پژوهشی حوزه موسیقی است که در قالب طرح پژوهشی «سایه و موسیقی» با تغییرات جدیدی پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری شنو،کتاب «شعر سایه در موسیقی ایرانی» نوشتۀ مهدی فیروزیان پس از گذشت دو سال از چاپ نخستِ آن، با تغییراتی به چاپ دوم رسید و توسط انتشارات «هنر موسیقی» در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

از ویژگی‌های این کتاب که توسط نشر «هنر موسیقی» پیش روی مخاطبان قرارگرفته می‌توان به این نکته اشاره کرد که بر اساس آنچه عنوان‌شده، نویسنده درنتیجۀ چند سال مصاحبت و معاشرت نزدیک با هوشنگ ابتهاج (سایه) به اطلاعات دست‌اول بسیاری در مورد زندگی و شعر او و نحوۀ تولید بسیاری از آثار موسیقایی در دورۀ مدیریت ابتهاج در رادیو ایران دست‌یافته است.

از این اطلاعات برای بررسی و شرح اشعار سایه و نقد آثار موسیقایی بزرگانی چون محمدرضا شجریان (که کتاب نیز به او تقدیم شده است)، همایون خرم، عبدالوهاب شهیدی، محمدرضا لطفی، پرویز مشکاتیان، حسین علیزاده، شهرام ناظری بهره برده است.

آثار موسیقایی پدید آمده با شعر سایه در این کتاب با طبقه‌بندی بر اساس نام کتاب و قالب شعری و فرمِ موسیقی (تصنیف و آواز) معرفی‌شده و مسائل مربوط به پیوند صحیح شعر و موسیقی دربارۀ آن‌ها مطرح‌شده است.

«شعر سایه در موسیقی ایرانی» جلد دوم از طرح پژوهشی پنج‌جلدی «سایه و موسیقی» است. جلد نخست این طرح با عنوان «موسیقی ایرانی در شعر سایه» سال ۱۳۹۶ منتشرشده بود.

طبق اعلام ناشر جلد سوم نیز با عنوان «گل‌های تازه» در آینده‌ای نزدیک به چاپ خواهد رسید.

این کتاب را انتشارات هنر موسیقی در ۶۴۰ صفحه باقیمت ۱۴۰ هزار تومان منتشر کرده است.

انتهای پیام/

 

ثبت امتیاز
لینک کوتاه : https://shenonews.ir/?p=19370

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.